Ogłoszenia

 • Historia mówiona najstarszych Polaków

  2020-11-11

  Nakładem Wydawnictwa Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” ukazała się publikacja pt. Rówieśnicy Niepodległej. Sto lat historii Polski z perspektywy najstarszych Polaków. Książka jest wynikiem projektu oral history „100 100-latków na 100-lecie”, w ramach którego rejestrowano relacje z osobami urodzonymi w 1923 r. i wcześniej. Jej zawartość prezentuje fragmenty wypowiedzi świadków historii, zredagowane i uporządkowane chronologicznie: od dwudziestolecia międzywojennego, przez okres wojny, PRL, aż po dzień dzisiejszy. Ważną częścią publikacji są również odpowiedzi na pytania: Czym jest niepodległość? czy też Jaki był największy wynalazek XX w.?

  Książce towarzyszy również wystawa plenerowa, obecnie eksponowana w Lubaczowie, a także witryna internetowa.Całość została zrealizowana dzięki współpracy z badaczami historii mówionej z całego kraju, w tym instytucjami wykorzystującymi metodologię oral history, m.in. z Warszawy, Białegostoku, Krakowa, Opola, Kielc czy Katowic.

  W prace projektowe, w tym redakcyjne, zaangażowani byli członkowie redakcji „Wrocławskiego Rocznika Historii Mówionej”: dr Katarzyna Bock-Mauszyk, dr Ewa Maj, dr Aleksandra Paprot-Wielopolska, a także Piotr Zubowski, Marek Szajda czy dr Jolanta Kluba.

  Więcej informacji o projekcie znajdą Państwo tutaj.

  Zachęcamy również do zapoznania się ze spisem treści publikacji, a także obejrzenia i posłuchania debaty on-line promoującej książkę, która odbyła się 11 listopada 2020 r. 

  Przeczytaj więcej na temat Historia mówiona najstarszych Polaków
 • Nowy wykaz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych

  2019-12-20

  Szanowni Państwo,

  z przyjemnością ogłaszamy, że Wrocławski Rocznik Historii Mówionej znalazł się w nowym wykazie czasopim naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych

  Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznało Wrocławskiemu Rocznikowi Historii Mówionej 20 pkt.

  Ponadto, wydawnictwo Ośrodek "Pamięć i Przyszłość", zostało włączone przez Komisję Ewaluacji Nauki do wykazu wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe.

  Zachęcamy do zgłaszania do naszego czasopisma artykułów naukowych, recenzji oraz opracowań materiałów źródłowych, przygotowanych zgodnie z intrukcją wydawniczą

  Przeczytaj więcej na temat Nowy wykaz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych