Historia mówiona najstarszych Polaków

2020-11-11

Nakładem Wydawnictwa Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” ukazała się publikacja pt. Rówieśnicy Niepodległej. Sto lat historii Polski z perspektywy najstarszych Polaków. Książka jest wynikiem projektu oral history „100 100-latków na 100-lecie”, w ramach którego rejestrowano relacje z osobami urodzonymi w 1923 r. i wcześniej. Jej zawartość prezentuje fragmenty wypowiedzi świadków historii, zredagowane i uporządkowane chronologicznie: od dwudziestolecia międzywojennego, przez okres wojny, PRL, aż po dzień dzisiejszy. Ważną częścią publikacji są również odpowiedzi na pytania: Czym jest niepodległość? czy też Jaki był największy wynalazek XX w.?

Książce towarzyszy również wystawa plenerowa, obecnie eksponowana w Lubaczowie, a także witryna internetowa.Całość została zrealizowana dzięki współpracy z badaczami historii mówionej z całego kraju, w tym instytucjami wykorzystującymi metodologię oral history, m.in. z Warszawy, Białegostoku, Krakowa, Opola, Kielc czy Katowic.

W prace projektowe, w tym redakcyjne, zaangażowani byli członkowie redakcji „Wrocławskiego Rocznika Historii Mówionej”: dr Katarzyna Bock-Mauszyk, dr Ewa Maj, dr Aleksandra Paprot-Wielopolska, a także Piotr Zubowski, Marek Szajda czy dr Jolanta Kluba.

Więcej informacji o projekcie znajdą Państwo tutaj.

Zachęcamy również do zapoznania się ze spisem treści publikacji, a także obejrzenia i posłuchania debaty on-line promoującej książkę, która odbyła się 11 listopada 2020 r.