Od Redakcji

Autor

  • Katarzyna Bock-Matuszyk Ośrodek "Pamięć i Przyszłość"
  • Wojciech Kucharski Ośrodek "Pamięć i Przyszłość"

DOI:

https://doi.org/10.26774/wrhm.231

Abstrakt

Oddajemy do Państwa rąk specjalne wydanie „Wrocławskiego Rocznika Historii Mówionej”, czasopisma, które przez ostatnie osiem lat na dobre zadomowiło się w środowisku badaczy i praktyków oral history, zakorzenionych w rozmaitych dyscyplinach szeroko pojętej humanistyki. Publikując wyniki najnowszych polskich badań z zakresu historii mówionej, teoretyczne i praktyczne dyskusje nad metodą, doniesienia „ze świata” oraz – co szczególnie cenne – opracowane naukowo relacje historii mówionej, a także uczestnicząc w wielu dyskusjach prowadzonych m.in. na forum Polskiego Towarzystwa Historii Mówionej, dostrzegliśmy wielką potrzebę szerszego udostępnienia w języku polskim kluczowych dla różnych aspektów historii mówionej tekstów naukowych, doskonale znanych „zachodnim” oralistom.

 Z tym większym entuzjazmem odpowiedzieliśmy na inicjatywę dr Dobrochny Kałwy z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego i dr. Piotra Filipkowskiego z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN przygotowania takiej publikacji, uznając, że łamy „Wrocławskiego Rocznika Historii Mówionej” będą najodpowiedniejsze dla takiego wydawnictwa. Podobnie jak redaktorzy naukowi tego tomu zdajemy sobie sprawę, że zaproponowany tutaj wybór przekładów, to zaledwie wierzchołek góry lodowej ogromnego dorobku zachodniego piśmiennictwa naukowego dotyczącego oral history. Jego wnikliwe poznanie przyczyni się jednak z całą pewnością do poszerzenia horyzontów badawczych obecnych i przyszłych praktyków i teoretyków historii mówionej w Polsce.

 

Redaktorzy

Pobrania

Brak dostęþnych danych do wyświetlenia.

Pliki dodatkowe

Opublikowane

2018-12-31

Jak cytować

Bock-Matuszyk, K., & Kucharski, W. (2018). Od Redakcji. Wrocławski Rocznik Historii Mówionej, (Specjalny), 7. https://doi.org/10.26774/wrhm.231

Numer

Dział

Wprowadzenie

Inne teksty tego samego autora