Aktualności

Historia mówiona najstarszych Polaków

2020-11-11

Nakładem Wydawnictwa Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” ukazała się publikacja pt. Rówieśnicy Niepodległej. Sto lat historii Polski z perspektywy najstarszych Polaków. Książka jest wynikiem projektu oral history „100 100-latków na 100-lecie”, w ramach którego rejestrowano relacje z osobami urodzonymi w 1923 r. i wcześniej. Jej zawartość prezentuje fragmenty wypowiedzi świadków historii, zredagowane i uporządkowane chronologicznie: od dwudziestolecia międzywojennego, przez okres wojny, PRL, aż po dzień dzisiejszy. Ważną częścią publikacji są również odpowiedzi na pytania: Czym jest niepodległość? czy też Jaki był największy wynalazek XX w.?

Książce towarzyszy również wystawa plenerowa, obecnie eksponowana w Lubaczowie, a także witryna internetowa.Całość została zrealizowana dzięki współpracy z badaczami historii mówionej z całego kraju, w tym instytucjami wykorzystującymi metodologię oral history, m.in. z Warszawy, Białegostoku, Krakowa, Opola, Kielc czy Katowic.

W prace projektowe, w tym redakcyjne, zaangażowani byli członkowie redakcji „Wrocławskiego Rocznika Historii Mówionej”: dr Katarzyna Bock-Mauszyk, dr Ewa Maj, dr Aleksandra Paprot-Wielopolska, a także Piotr Zubowski, Marek Szajda czy dr Jolanta Kluba.

Więcej informacji o projekcie znajdą Państwo tutaj.

Zachęcamy również do zapoznania się ze spisem treści publikacji, a także obejrzenia i posłuchania debaty on-line promoującej książkę, która odbyła się 11 listopada 2020 r. 

Przeczytaj więcej na temat Historia mówiona najstarszych Polaków

Aktualny numer

Tom 9 (2019)
					Pokaż  Tom 9 (2019)
Opublikowane: 2020-06-26
Wyświetl wszystkie wydania

Czasopismo naukowe Wrocławski Rocznik Historii Mówionej jest rocznikiem wydawanym przez Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” we Wrocławiu, począwszy od 2011 roku. Funkcję redaktora naczelnego pełni w nim dr hab. Wojciech Kucharski. Czasopismo jest miejscem prezentacji wieloaspektowych badań naukowych poświęconych metodologii oral history również źródłem informacji o aktualnie prowadzonych badaniach, projektach, organizowanych konferencjach i nowościach wydawniczych, których tematyka dotyczy oral history.

Struktura czasopisma składa się z następujących części: artykuły i studia, materiały źródłowe, recenzje i omówienia i kronika naukowa.

Redakcja przyjmuje do druku teksty w języku polskim i angielskim, przygotowane z uwzględnieniem Instrukcji wydawniczej.